top of page

Boska Akademia - ukorzenianie.

Cześć, właśnie dziś rozpoczynamy Boską Akademie. Do Boskiej Akademi dostać się można było za sprawą konkursu na moim Instagramie: @Boskie_Rosliny. Wygrać można było na dwa sposoby. Jednym z nich było zebranie jak największej ilości lajków pod postem konkursowym lub zrobienie czegoś więcej, pokazać swoją kreatywność i skraść moje serce swoim postem. Wygrały 4 osoby :)

Oto oni:

Gratuluje każdemu z Was :) To będzie dobry rok akademicki! :D :D

 

Dziś, laureaci dostali paczki, paczki niespodzianki z podręcznikami. A mianowicie z przyrządami potrzebnymi do przebycia przygody z Boską Akademią.

W paczce znajdują się:

- kubeczki plastikowe, jeden z nich z otworami

- rhizotonic

- mech torfowiec

- perlit

- 2 ogryzki

- 3 sadzonki do ukorzenienia

 

I

Zacznijmy od ukorzeniania w wodzie.

Potrzebujemy zatem kubeczka plastikowego, wody i rhizotonicu. Rhizotonic wspomoże wytworzenie sporej bryły korzeniowej. Rozrabiamy go 4ml na 1 litr wody i to w nim ląduje nasza sadzonka. Dodatkowo nawozimy nim dolistnie raz dziennie. Do tego typu ukorzeniania przygotowałem Wam Philodendrona Floryda Beauty w regresie. Statystycznie biorąc bardzo możliwe, że któremuś z laureatów się poszczęści i roślina wróci do variegacji. Co może być również ciekawą obserwacją :)

Zasada którą kieruję się przy ukorzenianiu w wodzie jest nie wymienianie wody o ile woda nie robi się mętna. Jedynie w sytuacji gdy woda jest brudna, mętna i śmierdzi wymieniamy wodę w kubeczku. Oczywiście dolewając wodę do ukorzeniania dodajemy roztwór z rhizo. Miejsce na ukorzenianie najlepiej wybrać ciepłe i jasne. Świetnie sprawdzi się witryna z wysoką wilgotnością.

 

II

Kolejnym krokiem będzie ukorzenianie ogryzków w mchu i w perlicie

Bardzo często wielu z Was boi się ukorzeniać ogryzki. Nic prostrzego. To chyba jeden z najmniej wymagających procesów ukorzeniania. Wrzucasz i zamykasz. Przygotujcie sobie dwa opakowania, np dwa słoiczki. W jeden wsypujemy przepłukany i wilgotny perlit a w drugim namoczony mech :D. kładziemy na takim wilgotnym podłoży ogryzki, zamykamy i zapominamy 🤷‍♂️ mówiłem że będzie łatwo? Raz na jakiś czas zaglądamy, wietrzymy i dokumentujemy zdjęciem postępy :D Jestem ciekaw czy odgadnięcie co to za rośliny Wam przygotowałem.

Uwaga! pył z perlitu jest niezdrowy dla człowieka, dlatego starajcie się go nie wdychać i porządnie przepłukać perlit nad sitkiem :)

 

III

Ukorzenianie w perlicie.

Jest bardzo dużo sposób ukorzeniania w perlicie. Ja Wam pokaże ten który się u mnie sprawdził najlepiej. Potrzebować będziemy dwóch kubeczków, większy i mniejszy który został już przeze mnie podziurkowany. Tym sposobem ukorzenicie sobie Hoye polyneura. No to znowu płuczemy perlit, wsypujemy go do mniejszego kubeczka i wkładamy w perlit hoye. Perlit działa tutaj na zasadach semihydroponiki. Więc wlewamy tyle roztworu rhizo + woda aż w większym kubeczku będzie 1/3 wysokości. Szczegółowo pokazałem to na zdjęciu poniżej. Dołączam również efekt ukorzeniania u mnie tym sposobem.

 

IV

Na koniec ukorzenianie w mchu.

Ten sposób powinien znać każdy kolekcjoner, w mchu ratuje się te rośliny co już gniją w każdym innym sposobie ukorzeniania. Dlatego większość też zaczyna od razu od tej metody uznając za najbezpieczniejszą. Niestety przy dużym bezpieczeństwie jest również wolną metodą. A więc musimy namoczyć nasz mech, Moczymy go około 30 minut aż napęcznieje i złapie wilgoć. Ja taki mokry moczę jeszcze w roztworze rhizo + woda (4ml na 1l wody) odciskam z niego nadmiar wody. Mech ma być wilgotny nie mokry/ociekający wodą. Wtedy wkładam go do kubeczka plastikowego i w ten mech roślinę. W Waszym przypadku, typowana roślina to monstera laniata - ta prawdziwa. W tej metodzie najważniejsze jest by nie dopuścić do wysuszenia mchu. Starajmy się go regularnie doglądać i spryskiwać roztworem rhizo + woda .

 

To co zaczynamy przygodę? Powodzenia! - czekam na Wasze aktualizacje po tygodniu ukorzeniania.

Jestem do Waszej dyspozycji na naszej akademickiej konwersacji. Śmiało pytajcie, nie wstydźcie się.


Boski M.


580 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

LECHUZA

bottom of page